Az MTM Hungária Egyesület 2024. szeptember 20-án rendezte a 12. Industrial Engineering Szakmai Napot Bugyin.
Rendezvényünkön részt vett közel 50 fő, akik közül sokan a korábbi rendezvényen is ott voltak, meghallgathatták hazai és külföldi vállalatok szakembereinek tapasztalatait és megoldásait.
Célunk olyan gyakorlati megoldások bemutatása volt, melyek rávilágítanak arra, hogy az MTM módszerek alkalmazásával (akár más gyártásfejlesztési módszerekkel ötvözve) milyen eredmények érhetőek el, és általa milyen előnyökhöz jut a vállalat.
Az előadások keretében körbejártuk – elméletben és gyakorlatban -, hogy milyen eszközökkel valósítható meg az egészségesebb és hatékonyabb munkavégzés. Hogyan integrálható a vállalati kultúrába, folyamatokba az MTM gondolkodásmód.
A képre klikkelve látható az eseményről készült videómontázs. / Click on the image to see a video montage of the event.
A rendezvény házigazdája, az OBO BETTERMANN Hungary Kft – tagvállalatunk – képviseletében Strauss Pierre cégvezető köszöntötte a résztvevőket és felkonferálta az előadókat.
Elsőként Olajos István folyamatmérnökségi csoportvezető és Szőllősi Ákos folyamatmérnök, az Automotive Steering Column Kft. részéről mesélt az MTM bevezetéséről és annak hatásairól az egri Boschban. Évvekel ezelőtt az egri telephelyen pár kolléga MTM tanúsítványt szerzett, és az MTM Productivity Kft segített néhány gyártósor esetén a potenciálok feltárásában és azok kiaknázására megoldásokat javasolt. Az eredményeket 2021-ben a hamburgi MTM Summiton Tóth Sándorral bemutattuk.
Látványos prezentációjukban Ákos bemutatta, miként történik a standardizált munkavariánsok megalkotása kormányoszlop gyártósoron a változó igények kielégítése céljából. Továbbá, hogy miként lehet az MTM elemzésekben lévő potenciálokat felhasználni a kormánytengely előszerelés optimalizálására. A kérdések megválaszolása előtt összefoglalásként István ismertette, hogyan alkalmazzák az MTM-et egy új projekt tervezésekor.
A Boschhoz hasonlóan az Audival is hosszú évekre visszamenő kapcsolata van az MTM-nek. Anno az első tanfolyamokat is náluk tartottuk, amelyen még 2009-ben Hőbe Norbert, az Audi Hungária ipari mérnökség járműgyártási szakreferense is résztvett. Azóta számos változáson esett át a győri járműgyártás melybe betekintést nyerhettünk. Áttekinthettük a változáskövetés okait és alkalmazásának módszereit. Gergely Bálint ipari mérnök interpretálásában pedig, – aki a legutóbbi szakmai napon is előadott -, egy gyakorlati példán keresztül láthattuk, hogy mi mindent szükséges és lehet hatékonyan nyomon követni egy olyan komplex termelési folyamatban, mint a járműgyártás.
A kávészünetet követően Holdampf Gábor, az Atlas Copco Hungary operations managere ismertette, hogy a csomagolási folyamatok kezdetben milyen nehézségekbe ütköztek. Takács József, folyamatfejlesztő mérnök elmagyarázta a projekt főbb lépéseit. Köztük az állomások közötti munkamegosztást, vagy az új/beugró dolgozók esetén a nehézségeket a folyamat elsajátítása során. Tagvállalatunk esete jól példázza, hogy egy közepes méretű cégnél milyen változások, eredmények érhetők el megfelelő munkaszervezéssel, a dolgozók bevonásával és a munkabetanítás módszertanával.
„A termelési szervezet átalakítása a pótkocsik összeszerelésének példáján keresztül” volt a címe, első külföldi előadónk, Sascha Kwiecinski előadásának. A Brüggen GmbH gyárigazgatójának érdekes esettanulmányát a tavalyi MTM Summiton volt lehetőségünk meghallgatni és mivel tanácsadási tevékenységünk során már találkozunk hasonló problémákkal, kihívásokkal így különösen érdekesnek tűnt számunkra. Michael Leigerssel, a vállalat műszaki folyamatirányítási vezetőjével, tartott kiváló előadásuk követően, nagyon örülök, hogy elfogadták meghívásunkat és tapasztalataikat megosztották a hazai szakemberekkel. A magyar tolmácsolással is hallgatható előadás érintette a MTM bevezetéséhez kapcsolódó szervezési intézkedéseket, a végrehajtott szervezeti változásokat és ezek gyors sikerének köszönhető termelékenység növekedés bemutatását.
Az ebédszünetben a gasztronómiai élvezetek mellett alkalom nyílt a kapcsolatépítésre. Új és régi partnereink, valamint korábbi tanfolyamaink résztvevői örömmel üdvözölhették egymást és az előadókat. Feltehették kérdéseiket, amelyekre az előadások után már nem volt lehetőségük.
Prof. Dr. Peter Kuhlang, MTM ASSOCIATION és a One-MTM vezetője, aki globális projektek irányítása mellett tavasszal és ősszel folyamatosan konferenciák népszerű meghívott előadója. Szerencsére a mi rendezvényünkre is eljött és bevezetett digitalizált munkák tervezésének MTM-es világába. Azaz, hogy a különböző digitális alkalmazásokkal vagy eszközökkel modellezett vagy tervezett mozgásfolyamatok során miért kritikus az időtényező és a semleges és széles körben elfogadott MTM standard teljesítmény miként válik egyre fontosabb referenciaértékké. Kitért az ingyenes MTMmotion® interfészre és MI hatására.
Az Egyesület alapításának 15 évfordulója alkalmából megemlékeztünk azon szakemberekről, akiknek szakértelme, tapasztalatai, kitartása, támogatása és kapcsolatai nélkül az MTM Magyarországon nem jöhetett volna létre. Valamennyien egész szakmai életükben részt vettek az MTM eljárás alkalmazásában és terjesztésében. Vezető szerepet játszottak az MTM eljárás hazai bevezetésében, intézményesítésében és oktatásában. Elismerésük jeléül az MTM szervezet hazai és külföldi vezetői az MTM tiszteletbeli tagjává avatták Csikós Istvánnét, Haranginé Dr. Csomós Máriát és Dunajcsik Lászlót.
Hatodiként Makai Zoltán, Audi Hungária analízismérnökének jóvoltából az MTM egy olyan területével lehetett megismerkedni, amelyről, ha a képzéseken szó esik, mindig felcsillannak a szemek: egyedi termék- és folyamatbefolyásolás idehaza, különösen a villamos hajtások során. A járműhajtás komplexitásvizsgálata és követése a „PEP” folyamán kiválóan érzékeltette az EHPE eljárás lényegét, bizalmas információk megosztása nélkül.
Visszatérő előadónk, Bolyki Ferenc, 14 éve az első konferenciánkon is jelen volt és azóta már többször is kiváló, érdekes előadásokat tartott. Ezúttal sem volt ez másképp. Ferenc a Tóth Metál Kft. képviseletében elhivatottan mesélt arról, hogy mit eredményezhet az MTM módszerek használata a robotizált cellák tervezésénél. Szó esett az automatizálás, robotizálás kihívásairól és lehetséges műszaki megoldásairól is az egyre jobban testre szabott technikát igénylő vevői elvárások kielégítésekor.
Zárszóként Gáspár Zsolt, a Flextronics International ipari mérnökség vezetőjének előadását hallgathattuk meg, akivel tavasszal részt vettünk a Hungexpon Techtogether Automotive Hungary rendezvényen, ahol a hazai mérnökhallgatók csapatok mérték össze tudásukat. A verseny MTM-es állomásán a Flextronics sárvári üzemében gyártott termék szerelési tevékenységének EAWS alapú ergonómiai kockázátértékelése volt a versenyzők feladata. Utolsó előadónk az IE tevékenység hatékony működésének biztosításáról osztotta meg nézeteit, tapasztalatait. Elmondta miért fontos az ipari mérnöki pozíció és hogy a mi a mérnökség vezető feladata az ő sikerességük biztosításához. Természetesen az MTM szerepéről sem feledkezett meg felsorolásában. 🙂
Köszönjük azon IE-szakemberek, vezetők és érdeklődők jelenlétét, akik a mindennapos kemény munkahelyi terhelés ellenére is rászánták e napot, hogy a 12. IE Szakmai Nap révén tevékenységüket naprakész információkkal támaszthassák alá!
Köszönjük előadóinknak, hogy szakmai tudásukkal, felkészültségükkel és kitartó munkájukkal hozzájárultak rendezvényünk sikeréhez!
Köszönjük partnereinknek az eredményes együttműködést!